Jeg har kastet en opskrift sammen, så du let kan danne dig et overblik over hvad der skal gøres hvis du vil lave din egen hjemmeside. Opskriften indeholder alt hvad der er nødvendigt for at lave en mindre, simpel hjemmeside.

Hvis du vil lave en stor og avanceret hjemmeside, så skal du selvfølgelig lægge mere arbejde i det. Udviklingen af en stor og avanceret hjemmeside kan iøvrigt ikke anbefales medmindre du allerede har en rimelig viden om at lave hjemmesider og kan klare dig uden en opskrift :)

Trin 1: Find ud af hvad din hjemmeside skal handle om

Det er hat og briller at gå igang med at lave din egen hjemmeside, hvis du ikke på forhånd ved hvad den skal handle om. Start derfor med at skrive ned hvad du gerne vil have af indhold på din hjemmeside og lav et par skitser af hvordan du gerne vil have den til at se ud (undgå at gøre det alt for avanceret medmindre du allerede er en hjemmeside haj).

Trin 2: Vælg domæne og webhotel

Prøv at kigge på min oversigt over webhoteller og vælg det firma som du synes passer dig bedst. Hvis du er i tvivl om hvad du skal vælge, så tag et kik på mine tips til valg af webhotel.

Til langt de fleste er det bedste valg Surftown, da de er billige og pålidelige som bare pokker. Jeg ved godt de ikke er helt så billige som fx. Web10, men tilgengæld har jeg meget bedre erfaringer med Surftown end fx. Web10 (og prisforskellen er trods alt blot 10,- kr om måneden).

I forbindelse med oprettelse af din hjemmeside skal du vælge et domæne medmindre du har et i forvejen. Vær forberedt på at mange af de gode domænenavne allerede er taget. Du vil formodentlig blive nødt til at prøve nogle gange, før du finder et godt domænenavn som er ledigt og som passer til din hjemmeside.

Trin 3: Lav din hjemmeside

Lav din hjemmeside vha. HTML eller et hjemmeside program. Nogle hjemmeside firmaer giver dig adgang til et hjemmeside program ifbm. med dit webhotel, men personligt vil jeg anbefale dig at bruge fx. PHP Designer.

PHP Designer kan en masse ting udover HTML, men jeg synes også det er fremragende til almindelig HTML udvikling. Jeg har selv brugt PHP Designer til udviklingen af hjemmesiden her (helpnet.dk).

Du kan let teste din hjemmeside på din egen computer. Hvis du dobbeltklikker på en HTML fil, så bliver den vist i din browser på samme måde som hvis den allerede var på internettet.

Trin 4: Upload din hjemmeside

Når du er færdig med at lave din hjemmeside skal du uploade den til dit webhotel. Du kan gøre det i Windows ved simpelthen at skrive “ftp://” efterfulgt af FTP adressen på din hjemmeside (som du gerne skulle have fået at vide, da du bestilte dit webhotel). Der findes også en masse forskellige egentlige FTP programmer som du kan vælge at benytte. Jeg bruger selv det gratis program FileZilla.

Trin 5: Test og markedsføring

Når du har fået uploadet din hjemmeside, så er der kun tilbage at teste om det hele virker og at sprede rygtet om hjemmesiden til alle og enhver.

Du kan desværre ikke forvente at det vælter ind med besøgende uden videre. Først og fremmest skal Google opdage din hjemmeside og det tager normalt en uge eller to før det sker helt automatisk. Når din hjemmeside er med i Google vil du begynde at få flere og flere besøgende efterhånden som din hjemmeside arbejder sig opad i søgeresultaterne.