Behovet for hjemmeside hjælp kan groft opdeles i to forskellige kategorier: Behov for hjælp for hjælp til opbygning af selve hjemmesiden og behov for hjælp med konfiguration og drift af dit webhotel og behov

Hjælp til opbygning af din hjemmeside

Først og fremmest skal du fra starten af planlægge hvordan din hjemmeside skal se ud, men lad være med at planlægge det helt vilde hvis du aldrig har prøvet at lave hjemmesider før. Det er ikke ligetil at lave store og flotte hjemmesider, men tilgengæld er det ikke særligt svært at få lavet en rimelig pæn og simpel hjemmeside.

De færreste webhotel firmaer vil hjælpe dig med spørgsmål om hvordan du får din hjemmeside til at se flot ud. Tilgengæld er der masser af muligheder for at få hjælp andre steder på nettet, da der findes utallige guides og tips til hvordan du laver en flot hjemmeside (prøv fx. at kigge på html.dk).

Hvis du foretrækker at læse en bog om opbygning af hjemmesider, så vil jeg anbefale følgende gode bøger på dansk:
HTML af Deidre Hayes
CSS af Weakley Russ

Samt følgende gode bog på engelsk:
HTML for Dummies

Hjælp til konfiguration og drift

Når du opretter et webhotel, så får du somregel en masse information tilsendt via email. Disse informationer skal du bruge til at komme i forbindelse med dit webhotel, uploade filer og konfigurere fx. email og en evt. database (alle tekniske ord er forklaret i min internet ordbog).

Alle de firmaer jeg har med i min sammenligning af webhoteller tilbyder gratis support. Normalt vil du kunne få hjælp via email, mens telefonsupport er begrænset til webhotellerne i den dyre ende.

Jeg har iøvrigt testet supporten hos alle firmaerne i forbindelse med min sammenligning. Som du vil kunne se er der stor forskel på hvor hurtigt de svarede på mine spørgsmål. Hvis du regner med at have brug for support bør du derfor tage mulighederne for hjælp med i dine overvejelser om hvilket webhotel du skal vælge til at hoste din hjemmeside.