Det Faglige Hus er faktisk en samling af bl.a. flere fagforeninger og en a-kasse. De er blandt de billigste fagforeninger og optager både lønmodtagere og selvstændige som medlemmer.
Det Faglige Hus er en meget populær fagforening, så de har fået utroligt mange medlemmer indenfor de seneste år. Det er der flere grunde til. Først og fremmest er de billigere end de fleste fagforeninger, men de giver også en god service til deres medlemmer.
Jeg er selv medlem af Det Faglige Hus. Helst ville jeg dog have valgt Frie Funktionærer, men som selvstændig blev jeg nødt til at vælge en anden fagforening (Frie Funktionærer optager kun lønmodtagere).
At jeg hellere ville have været medlem af Frie Funktionærer betyder dog ikke at jeg er utilfreds med Det Faglige Hus. Deres service har været virkelig god de par gange jeg har haft brug for den og samtidigt har jeg fået en gratis livsforsikring som en del af mit medlemskab.
Jeg anbefaler Det Faglige Hus hvis du er selvstændig. Hvis du er lønmodtager, så anbefaler jeg Frie Funktionærer.
